Poznejte své baterie/akumulátory lépe

Používejte správně akumulátory a baterie

Pokud používáte baterie či akumulátory typů AAA, AA, C, D nebo 9V články možná byste měli přečíst tento článek. Někteří možná nevědomně likvidujete články mnohem dřív, aniž tušíte, že stále mají potenciál stále posloužit třeba v jiném zařízení. Někdy (i dost často) se může stát, že  máte spotřebič energeticky víc náročný, článek už nedokáže takovému zařízení poskytnout dostatek energie. Ale zároveň často mají články plno nepředané energie a přesto často vidím, že tyto články někdo odnesl jako nepoužitelné do nebezpečného odpadu, nebo do boxů na použité baterie a akumulátory v obchodech. Není to škoda?

Je možné, že třeba i vy používáte náročnější spotřebiče a vámi používané baterie či akumulátory jsou už slabší, nebo potřebují oživit (o oživení je řeč v případě akumulátorů!). Asi také víte, že existují různé druhy nabíječek, které vám dokáží udělat diagnostiku. Díky vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se diagnostika provede zcela korektně. Po několikaletých zkušenostech jak soukromých/rodinných a v poslední době i díky spolupráci s jedním obchodem, si dovoluji tvrdit, že možná něco kolem poloviny baterií či akumulátorů končí v likvidaci mnohem dříve, než by si zasloužili.

Pro ty z vás, kteří máte možnost měření napětí [V] jsem udělal přehlednou tabulku. S její pomocí můžete sami jednoduše zjistit, v jaké kondici je vaše baterie či akumulátor. A ti, kteří rozumíte elektronice, můžete ohodnotit článek níže. Popisuji tam vlastní NEODBORNÝ vývoj zátěžového měřiče baterií a akumulátorů.

Jaké tedy rozlišujeme druhy článků?

  • Akumulátor - jednoduše zdroje energie získané z nabíječky, kterou pak vydává do zařízení v jehož obvodě je  zapojen. Někomu se mohou plést akumulátory s bateriemi - na to pozor! Akumulátor má napětí 1,2V a vždy označení Ni-MH, Ni-Cd, Ni-Zn. U akumulátorů je kapacita (mAh) většinou od 800mAh do 5500mAh. V případně Ni-Zn článků bývá napětí vyšší 1,6V.
    Akumulátor se dá několika násobně nabíjet - počet nabíjecích cyklů je papírově většinou 1000×, jenže zkušenost praví, není tomu tak vždy, někdy akumulátory vydrží i mnohem víc cyklů!

  • Baterie - to je pro příklad ten "Temelín". Jsou to maličké elektrárny, které vyrábí elektřinu pro spotřebič, v jehož obvodu jsou zapojeny. Na rozdíl od akumulátoru se nedají nabíjet! Nemají ani známou kapacitu - prostě ji na těle akumulátoru nenajdete. Zato na článku najdete jmenovité napětí 1,5V! A akumulátory jsou oproti bateriím cenově DRAŽŠÍ.

Poznejte kondici článků pomocí jejich napětí

Poznejte, kdy jsou vaše články vybité. K přibližnému určení jsem vytvořil jednoduchou tabulku, ve které jsou hodnoty, které vám ukáží v jakém stavu máte ať už akumulátor či baterii. Někdy se samozřejmě může stát, že napětí je skvělé, ale bohužel kapacita neodpovídá. I do takového případu jsem se dostal.

Typ článkuNapětí OKNapětí v pořádkuNízké napětí
(u akumulátorů je třeba je dobít!)
Akumulátor 1,2V›1,1V1,2 - 1,1V‹1,1V
Baterie 1,5V›1,4V1,4 - 1,2V‹1,2V
Článek 3V›2,9V2,9 - 2,6V‹2,6V
Článek 3,6V typ 18650
Li-ion
4,2V4,0V3,6V - 3,7V
V tomto případě se jedná o minimálně "zdravé" napětí článku, kdy nižší než uvedené, může způsobit zničení článku
Článek 9V›8,3V8,3 - 7,9V‹7,9V
Olověný aku 12V12,6 V a více12,4 - 12,54 V12,24 - 12,18 V nutné dobití

Jednoduchý tester akumulátorů

Tento projekt není návodem!!! Tester jsem si vyrobil v domácích podmínkách na vlastní nebezpečí a proto se zříkám odpovědnosti za škody na zdraví. Ti co se elektřiny bojí, nechť tento článek opustí, protože by jeho realizace mohla způsobit zranění elektrickým proudem

Něco o typech baterií a akumulátorů

Video

Co je to balancer a jak nabíjet články na bázi Lithia

Velice pěkné, poučné, užitečné video o nabíjení Li-ion a Li-pol článků.